Ana Sayfa Genel PHP Boşluğa Kadar Karakter Kesme Fonksiyonu

PHP Boşluğa Kadar Karakter Kesme Fonksiyonu

2.174
0
Paylaş

Merhaba;

Öncelikle bu sorunu nerelerde yaşadığımı anlatarak başlamak istiyorum. Hepimiz “substr” fonksiyonunu kullanarak karakter kesmişizdir. Fakat bazen bu istemediğimiz garip karakterler görmemize neden olmuştur yada kesmek istediğimiz yer bi kelimenin tam ortasına denk gelmiştir. Bunun için geliştirmiş olduğum fonksiyonum belkide daha önce başkası tarafından paylaşılmış olabilir. Fakat madem siz benim bloğuma geldiniz size bunun bilgisini vermeden gönderecek değilim. ☺

Öncelikle hemen fonksiyonlarımızı oluşturduğumuz php dosyamızı açıyoruz ve aşağıdaki fonksiyonu olduğu gibi oraya yapıştırıyoruz.

<?php
function kelimeden_kes($degisken,$adet){
	$degisken = addslashes($degisken);
	$sonrasi = substr($degisken,$adet,strlen($degisken));
	$ilk_yeri = strpos($sonrasi, " ", 0);
	$kesilen = substr($degisken,0,($adet + $ilk_yeri));
	if(strlen($degisken) >=$adet){
		$kesilen .= "...";
	}
	$kesilen = stripslashes($kesilen);
	return $kesilen;
};
?>

Bu fonksiyon bizden iki değer beklemektedir. Birinci “$degisken” olarak nitelendirilen değer, kesmeyi istediğimiz string’imizi alır, ikinci “$adet” olan değişken ise kaç karakterden sonra kesme işlemi yapmasını istediğimizi belirtir.

<?php echo kelimeden_kes($degisken,120); ?>

Sonuç olarak yukarıda örneğini gördüğünüz fonksiyon çalıştığı zaman 120 karakterden sonra bulduğu ilk boşluktan sonra stringimizi keser ve sonuna 3 nokta koyarak devamının olduğunu belirtir.

Bir başka yazıda görüşmek üzere, esen kalın.. ☺

Berk Hamza HAKYOL